Leadership: Staff and Board of Directors
Alaska Legal Services Corporation serves the communities of Alaska through our 50+ staff members located within 12 statewide offices and 6 Medical-Legal Partnership sites. A diverse Board of Directors provides organizational leadership to guide ALSC’s efforts that promote health, safety, and stability through essential civil legal services. Additionally, the board serves as ALSC ambassadors by educating the community about services and building relationships that support ALSC’s mission. The Board also performs fiduciary duties, including financial and program oversight. All Board Members serve on a voluntary, uncompensated basis.
Board of Directors
Officers
Joseph Nelson, President
Juneau, Attorney member, First Judicial District
Myra Munson, Vice President
Juneau, Attorney member, First Judicial District
Karen Lambert, Secretary-Treasurer
Kodiak, Attorney Member, Third Judicial Distirct
Members at Large
Raymond Oney
Community Member, Appointed by Association of Village Council Presidents
Melony Urban
Attorney Member, Fourth Judicial District
Violet Gronn
Community Member, Appointed by Kodiak Area Native Association
Etta Kuzakin
Community Member, Appointed by Aleutian/Pribilof Island Association
Gabrielle LeDoux
Attorney Member, Appointed by the Alaska Bar Association
Elizabeth Leduc
Attorney Member, Third Judicial District
Margie Nelson
Community Member, Appointed by Bristol Bay Native Association
Liz Pederson
Attorney Member, Fourth Judicial District
Carolyn Heyman
Attorney Member, Fourth Judicial District
Elsie Sampson
Community Member, Appointed by Maniilaq
Leona Santiago
Community Member, Appointed by Tlingit and Haida
Meghan “Sigvanna” Topkok
Attorney Member, Second Judicial District
Alternate Members
Andrew Dunmire
Attorney Alternate, First Judicial District
Tina Grovier
Attorney Alternate, Third Judicial District
Steven Hansen
Attorney Alternate, Appointed by the Alaska Bar Association
Ben Muse
Attorney Alternate, Third Judicial District
Melanie Osborne
Attorney Alternate, Third Judicial District
Vacant
Bethel, Attorney Alternate, Fourth Judicial District
Robin Brown
Attorney Alternate, Fourth Judicial District
Victoria Cascio
Community Member Alternate, Appointed by Cook Inlet Tribal Council
James Ujioka
Community Member Alternate, Appointed by Chugachmiut
Rene Nicklie
Mommunity Member Alternate, Copper River Native Association
Amos Brown
Community Member Alternate, Appointed by Kawerak
Anchorage/Statewide Office
Administrative/Accounting:
- Maggie Humm, Interim Executive Director
- Tracey Janssen, Chief Financial Officer
- Danielle Blair, Administrative Director
- Nandita Lal, Director of Human Resources & Organizational Culture
- Erin Fleischer, Accounts Payable
- Kendra Spencer, Accounting Technician
- Michael Mason, Technology Director
- Laura Goss, Director of Development
- Laci Michaud, Communications and Development Manager
Community Justice Worker Resource Center:
- Sarah Carver, Co-Director
- Davyn Williams, Supervising Attorney
Law Unit:
- Eva Khadjinova, Anchorage Supervising Attorney
- Jennifer Ekvall, Senior Office Manager
- Mark Black, Intake Coordinator
- Susan Gadamus, Staff Attorney
- Jocelyn Ciarlone, Intake Coordinator
- Imran Ahmed, Crime Victim Staff Attorney
- Nicole Stucki, Law Clerk
- Delaney Voorheis, Staff Attorney
Medical-Legal Partnership (MLP) Unit:
- Judith Barnes, MLP Supervising Attorney
- Vacant, Providence MLP Attorney
Native Law Unit:
- Pearl Pickett, Native Law Supervising Attorney
- Melissa Beneke, Native Law Support
- Fang He, Native Law Staff Attorney
- Vacant, Native Law Staff Attorney
Fair Housing Unit:
- Daniel Coons, Fair Housing Supervising Attorney
- Ambera Tolbert, Investigations Coordinator
Statewide Unit:
- Jessie Lampton, Statewide Litigation Support Attorney
Utqiaġvik Office
- Abbi Novotny, Staff Attorney
- Ana Manu, Office Manager
Bethel Office
- Shannon Hoffman, Paralegal
- Joy Anderson, Community Justice Worker Resource Center Co-Director
- Yonna Pereyra, Community Justice Worker, Holistic Defense
- Cheryl Thompson, Community Justice Worker, Disaster
Dillingham Office
- Carrie Sorensen, Law Clerk
- Peter Utz, Staff Attorney
Fairbanks Office
- Vacant, Supervising Attorney
- Angela Aragon, Office Manager
- Rachael Delehanty, Senior Staff Attorney
- Ben Bonner, Native Law Staff Attorney
- Laruen Custer, Community Justice Worker, Disaster
Juneau Office
- Heather Parker, Supervising Attorney
- Vacant, DV Staff Attorney
- Leigh Dickey, Advocacy Director
- Jacob Taug, Paralegal
- Eric Vang, Senior Technology Attorney
- Jesse Thompson, Staff Attorney
Kenai Office
- Crystal Soyangco, Advanced Office Manager
- Vacant, Staff Attorney
Ketchikan Office
- Linda Keizer, Advanced Paralegal
Kodiak MLP Office
- Teka Lamade, Supervising Attorney
- Sarah Catino, Law Clerk
Kotzebue Office
- Allen Beaver, Office Manager
- Michael Cagle, Staff Attorney
Nome Office
- Nicole Frank, Holistic Defense Project Staff Attorney
- Vacant, Office Manager
Palmer Office and Connect Mat-Su Wasilla Office
- Chelsea Gregersen, Mat-Su Region Supervising Attorney
- Vera Hoffmann, Office Manager
- Charles Ward, Staff Attorney
- Adrianne Takak, Community Justice Worker, Holistic Defense