Board of Directors

BOARD OF DIRECTORS

Our Board of Directors serve as ambassadors for Alaska Legal Services Corporation by educating the community and building relationships that support our mission. The board also performs fiduciary duties including financial and program oversight, and broad policy-making. All Board Members serve on a voluntary, uncompensated basis.

OFFICERS

Greg Razo, President
Anchorage, Attorney member, Third Judicial District

Carole Waters, Vice President
Juneau, Attorney member, First Judicial District

Marc June, Secretary-Treasurer
Anchorage,
Attorney member, Third Judicial District

MEMBERS AT LARGE

Michael Martin
Kasigluk, Non-Attorney Member Appointed by Association of Village Council Presidents

Linda Divers
Brevig Mission, Non-Attorney Member Appointed by Kawerak

Violet Gronn
Kodiak, Non-Attorney Member Appointed by Kodiak Area Native Association

Karen Lambert
Kodiak, Attorney Member, Third Judicial Distirct, Kenai/Kodiak Seat

Gabrielle LeDoux
Anchorage, Attorney Member, Appointed by the Alaska Bar Association

Cam Leonard
Fairbanks, Attorney Member, Fourth Judicial District

Erin Lillie
Nome, Attorney Member, Second Judicial District

Diana Ramoth
Selawik, Non-Attorney Member, Appointed by Maniilaq

John Martin Sr.
Juneau, Non-Attorney Member Appointed by Tlingit and Haida

Myra Munson
Juneau, Attorney Member, First Judicial District

Margie Nelson
Koliganek, Non-Attorney Member Appointed by Bristol Bay Native Association

Nicholas Gasca
Fairbanks, Attorney Member, Fourth Judicial District

ALTERNATE MEMBERS

Janice Levy
Juneau, Attorney Alternate, First Judicial District

Tom V. Jamgochian
Nome, Attorney Alternate, Second Judicial District

Joseph Nelson
Juneau, Attorney Alternate, First Judicial District

Tina Grovier
Anchorage, Attorney Alternate, Third Judicial District

Elizabeth Leduc
Kenai, Attorney Alternate, Third Judicial District

Carolyn Heyman-Layne
Anchorage, Attorney Alternate Appointed by the Alaska Bar Association

Melanie Osborne
Anchorage, Attorney Alternate, Third Judicial District

Dan Winkelman
Bethel, Attorney Alternate, Fourth Judicial District

Natasha Singh
Fairbanks, Attorney Alternate, Fourth Judicial District

Etta Kuzakin
King Cove, Non-Attorney Alternate Appointed by Aleutian/Pribilof Islands Association

Victoria Cascio
Juneau, Non-attorney Alternate Appointed by Cook Inlet Tribal Council

Patrick Norman
Port Graham, Non-attorney Alternate Appointed by Chugachmiut


ALSC Monthly Newsletter Signup: